Strażacka Orkiestra Dęta

Zawidzka orkiestra lata 30-te XX wieku

Ponad 100 lat temu w Zawidzu powstała za przykładem innych społeczności Mazowsza Straż Ogniowa. Było to spowodowane raz - drewnianą zabudową mazowieckich miejscowości, dwa - częstymi pożarami budynków, zarówno mieszkalnych jak i gospodarskich. Był to akt społeczeństwa chcącego zjednoczyć się by przeciwdziałać ogólnemu problemowi. Na bazie tych relacji mieszkańców Zawidza wykształciła się także dalej idąca potrzeba – stworzenia orkiestry. Tak jak na przykładzie innych sąsiednich tego typu organizacji inicjatorem był miejscowy ksiądz. To za namową zawidzkiego plebana księdza Kowalskiego w Zawidzu powstała orkiestra. Instrumenty w trudnych czasach zaborów ksiądz pozyskał z wojska, gdzie jego brat był wyższym oficerem w Warszawie. Tak powstała orkiestra parafialna, której kapelmistrzem został Franciszek Sulkowski. Rok później na podwalinach orkiestry powstała straż ogniowa, której już strażacka orkiestra dęta stała się integralna częścią. W pierwszej wybudowanej remizie z 1909 roku było też miejsce na poddaszu, gdzie orkiestranci mieli salkę na próby. Orkiestra po rozwoju w okresie międzywojennym po wkroczeniu Niemców do Zawidza zaprzestali działalności – by uchronić instrumenty przed zniszczeniem zakopano je na polu w Zawidzu Małym. Po wojnie działalność orkiestry wznowiono dopiero w latach 50-tych. Aż do lat współczesnych orkiestra poszerzała nie tylko repertuar, ale brała także udział w coraz to większej ilości festiwali, odnosząc duże sukcesy.

Przez ponad sto lat orkiestra była instytucją kultury Zawidza. Uświetniała swoimi występami gminne i parafialne uroczystości. Stała się wizytówką Zawidza, godnie go promując na przeglądach i festiwalach, na których była wielokrotnie nagradzana.

 2017 roku zbliżają się wspólne obchody 110 lat istnienia Zarówno Straży Pożarnej, jak i Orkiestry Dętej.

 

 

KAPELMISTRZOWIE

(1906-2016) 

Franciszek Sulkowski

Konstanty Szuszczewicz

Feliks Szuszczewicz

Jan Oleczek

Waldma Jan Jaworski

Sławomir Oleczek

Jarosław Giziński

 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta

 

 

Przy Zespole Szkół Samorządowych w Zawidzu wówczas Gimnazjum Publicznym w 2000 roku powstała Młodzieżowa Orkiestra Dęta, której pierwszym kapelmistrzem został Andrzej Wojtas. W 2006 roku kapelmistrzem został Jarosław Giziński. Orkiestra posiada szeroki repertuar. Brała udział w wielu przeglądach i festiwalach także zagranicznych.

                                                        

                                                                       Źródło: Jarosław Giziński, Historia OSP  w Zawidzu Kościelnym

strona internetowa OSP Zawidz

strona internetowa Zespołu Szkół Samorządowych w Zawidzu